Hakkında

Adıyaman Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde Eğitim ve Öğretim faaliyetini sürdüren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuz, 26 Mart 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği” , “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği” ile

“Konaklama İşletmeciliği” bölümleri açılarak kurulmuştur. Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Turizm Fakültesi, 26/08/2014 tarih ve 29100 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2014/6728 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Turizm Fakültesi bünyesinde Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon Yönetimi bölümleri bulunmaktadır. Aynı Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun, “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği”, “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği”, “Konaklama İşletmeciliği” bölümleri Turizm Fakültesi altında faaliyetlerine yarı aktif olarak devam edecektir.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılından itibaren eğitim-öğretime “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği” , “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği” bölümlerine 60’ar öğrencinin alınması ile başlamıştır.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü kurulduğu yıldan beri, alanında özgün ve öncülük içeren müfredat programıyla, lisans eğitimine öncülük etmektedir. Bölümün temel eğitim felsefesi, Türkiye’de en hızlı gelişmeyi gösteren gastronomi ve hizmet sektöründe pratik bilgi ve beceri sahibi olan yönetici adayları yetiştirmenin yanı sıra, dünya mutfak kültürlerine hakim şefler ve şef adayları yetiştirmek için gastronomi ve mutfak kültürüne uygun alanında özgün derslerle desteklenmiş, güncel turizm ve gastronomi teknolojisiyle uyumlu, sağlam ve profesyonel bir eğitim vermek olmuştur. Bölümde, bilgisayar laboratuarlarıyla birlikte, yoğun İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça gibi dil öğrenimi için birçok imkan mevcuttur. Bu imkanlarla 4 yılı tamamlayan öğrenciler en az iki dili günlük yaşamda kullanabilme imkanına kavuşabilecektir. Yaz aylarında sektörde yapılan stajlarla okul bitmeden sektörde deneyim kazanan öğrenciler, aldıkları işletme eğitimi ve yabancı dil eğitimiyle bölümden mezun oldukları anda sektör deneyimi olan yüksek kalitede mesleğini yapma becerisine sahip yönetici adayı olacaklardır. Bu sebepten, mezunlarımızın okul biter bitmez sektördeki öncü kuruluşlarda yer edinmiş olmaları ve şu anki başarılı durumları bölümün eğitim felsefesinin bir sonucu ve / veya onaylayıcı örnekleri gibi değerlendirilebilir.

2015-2016 öğretim yılı itibariyle Fakültemizde 1 Profesör, 3 Yardımcı Doçent, 1 Araştırma Görevlisi Doktor, 2 Öğretim Görevlisi ve 3 Araştırma Görevlisinden oluşan toplam 10 öğretim elemanı bulunmaktadır.

Bölümümüz eğitim ve öğretimini rahatlıkla idame ettirebilecek ülke geneline göre en iyi teçhizatlarla ve en son teknoloji ile donatılmış 3 adet amfi, 5 adet derslik ve 1 adet bilgisayar laboratuvarına sahiptir.